Son Dakika
22 Eylül 2020 Salı

"ABD'nin mektubunu olumlu karşılıyoruz"

23 Haziran 2017 Cuma, 16:00

NTV’ye konuşan Milli Savunma Bakanı Işık, Katar’a ambargo uygulayan ülkelerin Türk askeri üssünün kapatılması talebi ve ABD’nin Ankara’ya gönderdiği YPG mektubuna ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Işık, bedelli askerliğin ise gündemde olmadığını söyledi.İlişkili Haberler

  • Manisa'da Tugay Komutanı görevden alındı
  • Manisa'daki gıda zehirlenmesinde 4 kişi daha tutuklandı
  • Asker zehirlenmelerinin nedeni belli oldu

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

Işık’a ilk olarak program öncesi Manisa’daki asker zehirlenmeleri olayına ilişkin yaptığı “Sabotaj iç her ihtimal araştırılıyor” açıklaması soruldu. 

“Her ihtimali araştırmak bizim görevimiz” diyen Işık, “Böyle bir olay asla ve asla tekrarlanmamalı. Olayı sadece gıda zehirlenmesine yorarsak olayı gözardı etmiş olabiliriz. Bu noktada her ihtimali araştırıyoruz. Gıda zehirlenmesi, çevresel faktörler… Sağlık Bakanlığı 12 kişilik bir heyet gönderdi. Biz 4 kişilik bir heyet gönderdik, olayı bütün yönlerden araştırıyoruz. EDOK da bölgedeki ekibiyle araştırmalarda bulunuyor” dedi. 

Işık, sabotaj ihtimali açıklamasıyla FETÖ’yü kast edip etmediğine yönelik soruyu ise şöyle yanıtladı:

“Sacece sabotaj değil de her türlü ihtimal… Kasıt olabilir, ihmal olabilir. Oradaki görevlinin yapmış olduğu bir şey olabilir. Olay bütün yönleriyle araştırılıyor. Çıkan sonuç neticesinde hangi önlemleri almamız gerektiği ortaya çıkacak. Sadece gıda zehirlenmesi deyip de öbür ihtimalleri araştırmamak yanlış olur.”

LAĞIM KOKUSU İDDİASI

Kışlada 20 yıldır kuyu suyu kullanıldığını söyleyen Bakan Işık, “Şu andaki ilk veriler sudan olmadığı yönünde. Zamanında bir komutan en çok tasarruf yapan birliği ödüllendireceğini söylemiş bu nedenle kışlada kuyu suyuna geçilmiş. Bu doğru mu, hemen şebeke suyuna geçilmeli mi bunları çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Işık, kışlada görevli aşçılardan birinin suların lağım koktuğuna yönelik iddiasına da değindi. Olayla ilgili iddiaların incelendiğini dile getiren Işık, “Şu anda ilk gelen veriler su noktasında bir şüphe gözükmüyor ama kesin rapor bayramdan sonra. Bütün ihtimaller araştırılmalı. 20 yıldır kuyu suyu kullanılıyor. Bunu oluşturduğu bir handikap var mı yok mu buna çalışıyoruz. 23 Nisan’daki olayın nedeni salmonella bakterisi ama 17’sinde meydana gelen ve 617 askerimizin hastaneye kaldırılmasına yönelik son olayın nedenine ilişkin Sağlık Bakanlığı raporu henüz çıkmadı” değerlendirmesini yaptı. 

GIDA TEDARİ